Visa endast rubriker

S kräver bättre cykelvägar

Socialdemokraterna i Genarp ställer en lång rad krav på bättre trafikförhållanden i sin by. Kravlist…

GENARP. Socialdemokraterna i Genarp ställer en lång rad krav på bättre trafikförhållanden i sin by.

Kravlistan skickas till tekniska nämnden med en fråga om varför inget har hänt med bland annat utbyggnaden av cykelvägar.

En cykelväg som diskuterats under många år är längs Häckebergavägen fram till Värdshusvägen. All genomfartstrafik går här och många barn cyklar till idrottsplatsen längs just Häckebergavägen.

Också längs Gödelövsvägen vill S-gruppen i Genarp ha en fortsatt utbyggnad av cykelvägen. På Kyrkovägen vill man att gång- och cykelvägen kompletteras. Vägen används av många barn till och från Häckebergaskolan. S vill också ha trottoar och en trädrad på Risavägen fram till Medborgarhuset.