Mån, 2010-09-13 06:30
Skånepartiets Carl P Herslow går till lokalval genom att jämföra islam med nazism, kräva att Skåne s…
Skånepartiets Carl P Herslow går till lokalval genom att jämföra islam med nazism, kräva att Skåne ska bli självständigt och föreslå att ett ”världsparlament” ska stå för säkerheten på jorden.
Varför ställer ni upp i kommunvalet när nästan inga av era frågor rör kommunpolitik?
– Dels vill vi presentera partiet rent allmänt, dels har vi varit verksamma i fullmäktige i 21 år, mellan 1985–2006, så vi utgår ifrån att vi är välkända kommunpolitiskt. Viktigaste Malmöfrågan är att stoppa ökningen av antalet invånare i Malmö genom att säga nej till spårvagnsprojektet.
Men hur ska ni driva frågorna om ett världsparlament, nedläggningen av Sydnytt, nystart av Barsebäcks reaktorer och avskaffandet av Islam i kommunfullmäktige?
– Det gör vi genom att ligga på Region Skåne, vilket förutsätter att vi blir invalda i regionen också, och kan få till stånd en folkomröstning om skånsk självständighet. Får vi majoritet för det kan vi starta Barsebäcksverket igen och avlägsna islam.
Så hela ert program bygger på förhoppningen om att Skåne blir självständigt?
– Ja.
Ni vill att alla muslimer ska avlägga en trosbekännelse som lyder: ”Jag tror på Skåne och inte på Islam, Skål! varvid skålen ska utbringas i någon alkoholdryck.” Hur seriöst menat är det?
– Det är förbjudet att dricka alkohol inom islam men det är tillåtet att ljuga om syftet främjar islam. Det blir svårt för dem att uttala trosbekännelsen och skåla i alkoholdryck och fortfarande vara muslimer. Det är det enda sättet vi kommit på för att se om någon lämnat tron eller inte.
Centern vill ha innerstadsbad
Erika Hedblom är förstanamn på Centerpartiets lista i Malmö. Hon säger att Centern är Alliansens gröna röst som vill se ett företagsamt, tryggt och öppet Malmö.
– I den här valrörelsen driver vi frågor om miljö, mångfald och Öresund, säger hon.
Det är 16 år sedan Centern åkte ut ur kommunfullmäktige.
– Förra valet fattades det omkring 500 röster för att vi skulle få en plats. Och det är lite för länge sedan som vi fanns i fullmäktige. Men positivt är att vi i förra valet fördubblade antalet röster, säger hon.
När det gäller miljön i Malmö säger hon att den nuvarande kommunledningen inte har nått miljömålen, det gäller till exempel koldioxidmålen.
– Så där behövs ett krafttag, säger Erika Hedblom.
Miljön ska förbättras med bättre kollektivtrafik där partiet lokalt inte har bundet sig för vilket eller vilka alternativ och kan också tänka sig biltullar.
– Dessutom vill vi skapa Sveriges bästa innerstadsbad i kanalerna. Miljön i vattnet kan bli bättre genom att luften i Malmö blir renare, samt att förhindra att dagvatten kommer ner i kanalen.
Hur det ska gå till har Erika Hedblom inte något svar på bara att tekniken finns vilket ju har visat sig i andra städer i Europa.
Centern i Malmö vill inte ha något stopp för flyktingar som Allianspartnern Moderaterna i Malmö har krävt.
– För oss handlar det också om att se kompetens före språkkunskaper. Kommer människor ut i arbetslivet så kommer också språket i ett riktigt sammanhang.
Erika Hedblom och Centern hävdar att det fortfarande saknas kunskap om Öresundspendlarnas vardag, på båda sidor Sundet.
– Men vi anser att man även framöver ska betala skatt i det land man arbetar, säger hon.
Maria Pettersson, förstanamn på Feministiskt initiativs lista i Malmö, vill fortbilda all kommunal personal i genusfrågor och frågor om homo- och bisexuella samt trans- och queerpersoner.
– Många som jobbar i kommunen jobbar ju med människor och det handlar om hur man bemöter människor och att motverka traditionella könsmönster, säger hon.
FI vill även inrätta en antidiskrimineringsnämnd i Malmö.
– Det ska vara en ”riktig” nämnd med en stab av människor som jobbar med dessa frågor. Vi vill ta arbetet ett steg vidare från den kommitté som funnits hittills.
Förra valet talade nästan alla partier om feminism medan det denna gång knappt nämns.
– Vi vill därför vara en feministisk blåslampa på alla partier, säger Maria Pettersson.
I partiprogrammet finns också krav på barnomsorg dygnet runt alla veckans dagar, att bidrag inom kultur och fritid ska delas lika mellan kvinnor och män, mer pengar till kvinnojourerna och krav på att fler hyresrätter ska byggas.
Sedan partiledaren Gudrun Schyman eldade upp 100 000 kronor i Visby i somras har Maria Pettersson fått många frågor på varför hon gjorde det.
– Det var enbart för att lyfta frågan om lönediskriminering och för att skapa debatt.
– Pengarna fick vi till skänks så det var inga medlemspengar som eldades upp.
I senaste valet till EU-parlamentet fick FI i Malmö så många röster att om motsvarande resultat skulle komma i kommunvalet skulle det ge partiet två mandat, säger Maria Pettersson.
– I en demokrati finns det inga bortkastade röster och man ska rösta för det man tror på, säger hon.
Karl Strandberg är Kommunistiska partiets förstanamn, partiet som förr hette KPML(r).
– På Möllevången fick vi flest röster förra gången och där konkurrerar vi med Vänsterpartiet och Miljöpartiet men vi profilerar oss som det riktiga vänsterpartiet, säger han.
Årets kommunala valprogram innehåller sju punkter, allt från Sverige ut ur EU till sex timmars arbetsdag.
– Vi vill ta ett helhetsgrepp i valet men den viktigaste lokala frågan är bostadssituationen. Kraven är att MKB ska bygga billiga hyresrätter, att de ska sänka hyrorna med i snitt 9 000 kronor per år och så ska omvandlingen av hyresrätter stoppas, säger Karl Strandberg.
Han säger vidare att alla inte har råd att köpa sin bostad och att omvandlingen inte gynnar den redan segregerade bostadsmarknaden.
Kommunistiska partiet säger också nej till nedläggningen av vårdcentralerna i Hindby och Lindängen.
– Det är helt fel att dra ner ytterligare, hur svårt det är att få en tid visar ju att nedskärningarna redan slagit igenom, säger han.
I valaffischerna hävdar partiet att det är mer moraliskt att råna en bank än att spara på välfärden.
Ytterligare ett krav är att stadstrafiken i Malmö ska vara gratis.
Partiet säger också att ”Malmö kommun måste ge fingret åt EU-direktiv som innebär mindre resurser till den kommunala verksamheten”.
– Det gäller att avvisa alla direktiv från EU men en sådan manifestation kräver ju folkligt stöd, säger Karl Strandberg.