Visa endast rubriker

Blommor och brev samlas vid villan

I torsdags eftermiddag mördade den 48-årige mannen sin sambo och deras son för att sedan ta sitt eget liv. Det är polisen övertygad om. Under helgen har vänner, klasskompisar och arbetskamrater lagt blommor, tänt ljus och lämnat avskedsbrev utanför familjens villa i Husie.

Polisen utgår från att mannen mördade sin sambo och sitt barn innan han tog sitt eget liv. Tragedin har chockat anhöriga och omgivningen. Under helgen har vänner, bekanta, klasskamrater och arbetskamrater begett sig till familjens hus för att lägga blommor, tända ljus och lämna handskrivna avskedsbrev.

När Sydsvenskan är på plats under söndagseftermiddagen finns det flera buketter och tända ljus vid grinden. Polisens blåvita avspärrningsband runt villan fladdrar i vinden.

En klasskamrat till den mördade pojken stannar till med sin pappa för att lägga en blomma. En del grannar i området är ute i sina trädgårdar för att jobba med rabatten. De är trötta på medierna som sprungit runt i området sen i torsdags.

När tragedin inträffade befann sig den mördade kvinnans äldre dotter utomlands. Under helgen kom hon hem till Malmö igen.

– Vi har varit i kontakt med hela familjen och anhöriga under helgen. Vi försöker vara lyhörda. Det handlar om att vara på plats och prata, att finnas där och hjälpa till med rent praktiska saker om det behövs, säger Carina Opasiak, chef för individ- och familjeomsorgen i Husie som leder krisstödsarbetet.

– Hela familjen är såklart ledsen och chockad, säger hon.

Det började med att en släkting till mannen larmade polisen. Tio minuter tidigare hade han blivit uppringd av 48-åringen som sagt att han hade dödat sin sambo och sitt barn. Tungt beväpnad polis tog sig in i familjens villa i Husie. Men det var för sent.

Polisen ville inte kommentera utredningen under helgen. Sen tidigare är det klart att den 48-årige mannen hade sökt hjälp för psykiska problem, men inte varför han dödade sin sambo och sin son.