Visa endast rubriker

Argt skrik fick tjuv att ge upp

Hur får man en tjuv att ge upp och överlämna sig till polisen? Prova med ett skrik av det myndigaste och argaste slaget. Det fungerade i en Limhamnsvilla på torsdagsmorgonen.

LIMHAMN. När Limhamnsparet väcktes av stök och bök i köket klockan fem på morgonen trodde det att en släkting hade gett sig upp i ottan. Men när oväsendet höll i sig tvingade maken sig upp för att ta en närmare titt.

Väl i trappan upptäckte han att de hade en tjuv i huset.

– Stanna, skrek han, med syn myndigaste och argaste stämma, medan han satte fart mot inkräktaren.

Då satte sig tjuven resignerat på en stol och inväntade polisen.

– Han var på väg mot altandörren, men jag fick tag i hans arm och då bad han om ursäkt i stället, berättar mannen.

Han fick snabbt uppbackning av sin bror, som var på besök i huset, och kände sig aldrig rädd eller hotad av situationen.

Medan hustrun ringde polisen satt inbrottstjuven snällt kvar och väntade.

– Han föreföll vara helt uniformerad, nästan i klass med Dunder-Karlsson, fortsätter mannen. Han bar mössa, handskar gummiskor, ja hela medivitten.

Efter bara några minuter var flera polispatruller på plats och kunde ta hand om inbrottstjuven. Samtidigt lämnades det gods han plockat med sig tillbaka - bland annat en dator och diverse andra värdesaker.

När Sydsvenskan kontaktade paret vid lunchtid presenterade frun sin man som tv-hjälten MacGyver.

– Bond, tycker jag nog passar bättre, skrattade dagens hjälte.

Statusen han fått i hemmet trodde han dock snabbt skulle gå över.

– Den håller nog bara någon timme, sedan är man tillbaka i gängorna igen.

Hos Malmöpolisen noterade man händelsen med både förvåning och beundran:

– Det är mycket sällsynt att man får en tjuv att stanna och sätta sig ner i väntan på polisen, konstaterar polisinspektör Göran Billberg.