Tis, 2009-04-07 04:00

Kvarlämnade passagerare och felaktiga bussar som inte ersätts. Nu vill regionpolitikern Birgitta Losman (MP) från Bollebygd veta vad Västtrafik tänker göra åt buss 100.
Hon ställde en fråga till Västtrafik efter ett par incidenter de senaste veckorna. Vid ett tillfälle gick en buss sönder strax innan den skulle avgå från Göteborg mot Ulricehamn. Samtidigt stod en extrabuss redo att gå som direktbuss Göteborg-Borås, om det skulle bli många passagerare.
25 minuter efter planerad avgång stod passagerare fortfarande i kö utan information. Extrabussen mot Borås gick däremot halvfull, trots att de väntande bad att den skulle köra via Bollebygd och helst hela vägen till Ulricehamn.
Vid andra tillfällen kan passagerare inte lita på att de kommer med bussen, eftersom kapaciteten inte räcker. Förarna nekar att ta med stående passagerare, med följden att resande lämnas på hållplatserna och får vänta på nästa buss.
– Här pratar vi inte stadstrafik där nästa buss kommer om fem-tio minuter, utan Bollebygd där det i värsta fall kan vara ett par timmar till nästa avgång, säger Birgitta Losman. Eller ännu värre Ulricehamn.
Hon säger att det är en av de linjer som haft störst resandeökning. Nu vill Birgitta Losman att Västtrafik vidtar åtgärder för att få en pålitlig busslinje 100. Men regionens ekonomi är oroande.
– Ett sätt att klara ökningen är fler tåg, säger hon. De har inte samma begränsning av passagerarantalet.