Mån, 2010-05-03 15:57
En ung boråsare har anhållits för mordförsöket på Göta förra veckan. Han har varit efterlyst och kom själv till polisen i dag.
Killen, som varit anhållen i sin frånvaro, dök upp hos polisen vid 15-tiden. Han kommer nu att förhöras om dådet tidigt på tisdagsmorgonen förra veckan.
Då blev en 35-åring skjuten i ena benet när han lämnade sitt hem tidigt på morgonen. Vapnet var ett hagelgevär, eventuellt avsågat.
Polisen har hela tiden sagt att mer än en person är delaktiga i dådet.
– Vi har samma uppfattning som tidigare. Minst tre är inblandade, säger Göran Arvidsson vid länskriminalen i Borås.
En 25-åring satt anhållen förra veckan. Han nekade och släpptes, fast finns fortfarande kvar i utredningen.
– Men man kan säga att misstankarna mot honom inte har stärkts efter frisläppandet, förklarar Göran Arvidsson.
Han inte vill uttala sig om motivet till dådet:
– Men vi har våra hypoteser.