Visa endast rubriker

Nu går boråsarna mot ljusare tider

De gamla armaturerna på Allégatan har gjort sitt. Belysningen är för dålig och de passar inte längre in i stadsbilden. Nu ska de bytas.

Borås paradgata har länge dragits med dålig belysning, men nu ska det bli ändring på den saken.

Kommunen håller just nu på att testa nya armaturer på Allégatan.

Två modeller har hängts upp för att ge en uppfattning om hur de fungerar i stadsbilden och hur bra ljus de ger.

– Vi har fastnat för de här två modellerna och vi är nöjda med testet hittills, säger gatukontorets ljusingenjör Kristin Haglund.

Tanken är att samtliga armaturer mellan högskolan och rondellen vid Pinocchio-skulpturen ska bytas ut. I och med bytet sker en anpassning till övriga armaturer i centrum för att få en likformighet.

– Vi försöker återkoppla till vad som finns tidigare i staden, säger Kristin Haglund.

Projektet är ännu i sin linda därför är det för tidigt att säga när själva bytet kommer att ske.

Alf Iwarsson är avdelningschef på gatukontoret och hans förhoppning är att bytet ska kunna bli av redan i år, men det hänger på finansieringen. Kostnaden för armaturer och material hamnar i storleksordningen 1,5–2 miljoner kronor. Sedan tillkommer arbetskostnaden.

– Det känns angeläget att lyfta Allégatans utseende. Men i dagsläget har vi inga pengar budgeterat för att byta armaturerna, säger Alf Iwarsson.

Han hoppas dock att en omfördelning i budgeten ska kunna öppna för ny belysning på Allégatan i år. Totalt handlar det om cirka 70 nya belysningsarmaturer.