Visa endast rubriker

Ännu en babyboom på väg

En ny babyboom kan vara på väg. De senaste tio åren har fler och fler barn fötts varje år.

Den senaste babyboomen inföll i början av 90-talet. Under några år föddes över 120 000 barn i Sverige varje år. Sedan föll siffrorna för att bli som lägst 1999, då bara 88 000 barn såg dagens ljus.

Men sedan dess har det bara ökat. I fjol föddes nästan 112 000 barn, den högsta siffran sedan 1994.

– Barnafödandet har alltid gått upp och ner. Men de flesta vill ha barn, och de som inte fick barn under andra halvan av 90-talet har tagit igen det sedan, säger Karin Lundström på SCB.

Trenden är ungefär densamma även i Sjuhärad. Också här föddes fler barn 2009 än det gjort något år sedan 1994.

För kommunerna är födelsetalen mycket viktiga för planeringen. Monica Lindqvist på Borås kommun är den som följer statistiken, och tar också fram prognoser för kommunens utveckling.

Att det föds många barn är i positivt för en kommun, som vill öka sin befolkning. Men en alltför kraftig babyboom kan bli besvärlig.

– Det ställer krav på den kommunala organisationen. Prognoserna blir underlag för politikernas beslut, om man behöver bygga nya förskolor eller om det behövs mer personal i skolan. Det finns alltid osäkerhet i prognoserna, men det är det enda vi har, säger Monica Lindqvist.

Babyboomen i början av 90-talet kom efter en lång högkonjunktur. Den anses också bero på att reglerna för föräldrapenning ändrades, så att det blev mer gynnsamt att få barn tätt.

Men så kom lågkonjunkturen och barnafödandet minskade raskt under andra halvan av 90-talet. Många som inte fick jobb pluggade vidare i stället, och sköt barn och familj på framtiden.

Den senaste lågkonjunkturen har inte fått samma effekt på barnafödandet. Det kan delvis bero på att unga vuxna idag inte ställer samma krav på att ha fast jobb och ekonomisk trygghet innan de får barn. Sedan några år tillbaka ökar inte längre genomsnittsåldern för förstföderskor.

– Det beror också på att den här krisen inte har slagit lika mot alla. De som har jobb nu har snarare har fått högre inkomst, säger Karin Lundström, SCB.

Men hon vill egentligen inte tala om en ny babyboom – än. Det är för långt kvar till rekordnivåerna i början av 90-talet.

– Men vi tror att födelsetalen kommer att gå upp ytterligare några år.