Visa endast rubriker

Jan-Ola Gustafsson, Marks oberoende demokrater

På första plats ... Jan-Ola Gustafsson, gruppledare för Marks oberoende demokrater.

Han representerar det två år gamla partiets åsikter i fullmäktige som ersättare (invald för sitt tidigare parti Marksbygdspartiet).

Hur går det för er i valet?

– Det är premiär för Mod, men många indikationer pekar på att det kommer att gå bra för oss. Vi har fått mycket positiv respons på våra debattartiklar, bland annat om vindkraft och Skene lasarett. Målet är minst ett mandat.

Varför ska markborna rösta på Mod?

– Vi är helt fristående och har större handlingsutrymme än de etablerade partierna. Många gånger uppstår orimliga låsningar bara för att partierna tillhör endera blocket. Vi är fria att enbart se till sakfrågan.

– Markborna måste få bättre insyn i beslutsgången eftersom det är de som betalar de kommunala aktiviteterna. Det räcker inte att media gör sitt jobb, även politiska företrädare måste kommunicera ut det som beslutas.

– Jag fortsätter föra fram sakfrågor i exempelvis kommunfullmäktige som ombud för medborgarna. Det finns ofantligt mycket klyftiga människor med goda idéer som idag fastnar halvvägs.

Vad är din viktigaste valfråga?

– Treklövern skola-omsorg-näringsliv hänger ihop. Kvalitén i skolan måste höjas, alltför många ungdomar går ut med ofullständiga betyg. De gamla förtjänar ett värdigt omhändertagande. God kommunal service till näringslivet är förutsättning för en attraktiv kommun.