Tis, 2009-03-31 04:00
Den kommunala stiftelsen Bollebygds hyresbostäder, Bollebo, redovisar ett negativt resultat för 2008 på 416975 kronor.
Höga ränte- och energikostnader, en hög underhållsnivå och ombyggnaden av Bollegården är bland det som kostar.
Bollebos syfte är att främja bostadsförsörjningen i kommunen. Verksamheten skall bedrivas utan vinstsyfte, men får göra vinst och använda den till att konsolidera företaget och höja dess soliditet. Totalt förvaltar stiftelsen 385 lägenheter, varav 73 i särskilt boende för äldre, samt 17 lokaler. Äldrebostäderna finns i Bollebygds tätort, inom Bollegården. Av det totala beståndet finns 336 lägenheter i Bollebygd, 41 i Olsfors och åtta i Töllsjö.
Den nyligen påbörjade ombyggnaden av Bollegårdens äldreboende beräknas totalt kosta 55 miljoner. Under 2008 har nästan 3,5 miljoner lagts på ombyggnaden. Merparten av kostnaderna kommer att ligga under 2009 och 2010.
Under året har bland annat uppvärmningssystemet bytts ut till fjärrvärme i en fastighet till en kostnad av 645?000 kronor. Ytterligare två oljeeldade värmesystem kommer att ersättas med fjärrvärme under 2009, vilket minskar stiftelsens oljeberoende med 80 procent.
Bollebo har nått flera av sina tidigare miljömål och tagit fram nya. Bland miljömålen för kommande år finns energibesparingar, minskad förbrukning av fossila bränslen samt att förbättra inomhusklimatet i bostäderna.
Räntekostnaderna under 2008 var 6,027 miljoner kronor.