Visa endast rubriker

83-åringen begärs häktad förgrovt sexbrott mot flicka

Den 83-årige man som misstänks för sexuellt utnyttjande av underårig begärs nu häktad.

– Min uppgift är att se till att brottet blir utrett utan att ta hänsyn till den misstänktes ålder. Andra instanser får avgöra hur det påverkar beslut i häktningsfrågan och annat, säger kammaråklagare Patrik Tilly.

bt.se har tidigare berättat att 83-åringen från Boråsområdet misstänks för sexuella övergrepp vid upprepade tillfällen mot en flicka som han är släkt med. Det ska ha pågått under många år och mannen anhölls i veckan.

Åklagaren begär honom häktad dels på grund av risken för att han stör utredningen, dels för att misstänks för brott där minimistraffet är åtminstone två års fängelse.

Flickan ska ha blivit utnyttjad för många år sedan. Men det är först nu, långt senare, som hon kunnat berätta vad hon varit med om.

– Jag ser det som naturligt att mycket lång tid kan gå mellan brottstillfällen och anmälan i sådana här ärenden, säger åklagaren.