Visa endast rubriker

"Vi får in anmälningar då och då"

– Det är tack och lov inte ofta sådant här inträffar. Vi får in anmälningar då och då, men man kan inte säga att det är vanligt.

Det säger Lars Boman vid länspolisen som jobbar med fallet. Han pekar på att händelser som den i Örsjö på söndagen sprider stor oro.

– Helt naturligt blir det ju så och det ska det göra. Särskilt laddat blir det förstås på mindre orter, men det är givetvis laddat överallt.

Polisen har fått signalementet på mannen som ville få den åttaåriga flickan att stiga in i hans bil.

– Men jag kan inte säga att jag bara utifrån signalementet får någon tydlig idé. Vi är dock tacksamma för ytterligare upplysningar om såväl mannen som om bilen.

Enligt flickan s mamma ska en man i en mörk kombibil även ha tagit kontakt med barn i Emmaboda - är det något som polisen känner till?

– Jag känner inte till något om det.