Ons, 2009-12-23 20:36

En vintervit, vacker julafton med goda solchanser och temperatur runt nollan väntar julfirarna i sydost, enligt SMHI i Norrköpings julhelgsprognos.
De senaste dagarnas snöoväder drog undan för den här gången lagom till den 23 december som är en av årets största trafikhelger, halkbekämpare på vägarna och plogarna fick en chans att komma ikjapp.
Enligt metereolog Anna Österman är hela Sverige snötäckt sedan en tid.
– Senast det skedde var år 2001. Utsikterna är goda att även nyårshelgen blir vit i landet, spår hon.
På några dagars sikt kommer temperaturen att pendla kring nollan, är det mulet så blir det mildare, är det klart kallare. Den långsiktiga trenden är att det blir kallare vilket märks tydligt mot slutet av helgen.
– Vindarna under perioden blir omväxlande, ibland från nord, vilket ger kallare väder, ibland från syd som ger mildare.
* Julafton 24.12: Goda utsikter alltså för solglimtar under julaftonen, någon plus- eller minusgrad, lugnt väderläge, ingen nederbörd väntas.
* Juldagen 25.12: Fortsatt lugnt väderläge men mycket moln. Uppehåll. Temperatur kring noll.
* Annandagen26.12: Natten mot annandagen kommer ett snöfallsområde in över södra landet och det blir nordostliga, hårda vindar.
* Söndag 27.12: En solig vinterdag med temperatur på mellan -5 och -8 grader.