Visa endast rubriker

Ung tjuv fick dåligt samvete

Polisen har sprängt en tonårsliga som slagit till mot pizzerian i Fliseryd. Dagen innan en av tjuvarna hämtades av polisen gick han till ägaren Nihat Ismailov och lämnade tillbaka en del av stöldgodset.
- Det var faktiskt modigt, tycker Nihat.

Sedan inbrottet i mitten av juli har flera tips kommit in till Oskarhamnspolisen, som pekat på tre pojkar som är mellan 15 och 18 år gamla. De är från Timmernabben och Fliseryd och för ett par dagar sedan slog polisen till hos en av dem.
- Vi fann en hel del stöldgods och han erkände direkt att de kom från inbrottet. Han sa att han själv bara var hälare, men pekade ut de två som gjort inbrottet, säger Peter Karlsson vid Oskarshamnspolisen.
I går hämtades en av de två misstänkta tjuvarna till förhör.
- Han erkände direkt och pekade också ut samma kumpan, berättar Peter Karlsson.
Den tredje ynglingen kommer höras de närmaste dagarna. På grund av resursbrist under sommaren kan det dröja några dagar.
Pizzeriaägaren Nihat Isamilov fick ett oväntat besök i onsdags.
- Då kom det en kille och berättade att han gjort inbrottet. Han hade också med sig lite av stöldgodset, säger Nihat Ismailov och plockar fram sex paket cigaretter.
De stal två limpor cigaretter och två stockar snus, så det är bara en liten del jag fått tillbaka. Men jag blev ändå överraskad och tycker att det var bra gjort att lämna tillbaka det, säger Nihat Ismailov.
Han berättar att inbrottet drabbat honom hårt psykiskt.
- Jag har knappt sovit sedan det hände, jag är bara rädd hela tiden. Nu när jag träffat de som gjorde det kanske jag kan vara lite mindre rädd, säger Nihat.
I går hade han och den misstänkte tjuven bestämt sig för att träffas igen. Men nu blev det inte så.
- Han var i polisförhör när han skulle kommit hit, så det är väl en giltig orsak att inte komma, säger Nihat Ismailov med ett skratt.