Lör, 2009-10-17 12:45

Bara i år har Susanne Otter, som bor nära järnvägen mellan Hultsfred och Målilla, fått tre hundar dödade av tåg.
Hon vill att tågförarna ska bli bättre på att signalera vid obevakade övergångar, många gör det men inte tillräckligt många.
– Hundarna kan lära sig att undvika tågen om tågförarna signalerar i god tid, många gör det men inte alla, säger Susanne Otter. Hon tror att en del tågförare kanske undviker att signalera då det ligger hus i närheten av korsningen för att inte störa i onödan.
– Det är förstås jobbigt och hemskt tråkigt att få en hund tågdödad men jag är inte bitter på Banverket, jag förstår ju att det har sina risker att bo så här nära järnvägen och Banverket har också betalt viss ersättning för hundarna. Det är jag nöjd med trots att jag inte fick det jag hade begärt, nämligen vad en valp kostar, säger hon.