Visa endast rubriker

Telia satsar efter påtryckningar

Skam den som ger sig. Efter påtryckningar från såväl privatpersoner som företagare lovar nu Telia att bygga ut det mobila nätet på Öland.

Mattias Richert på Lammet & Grisen nöjde sig inte med att Telia avfärdade problemen med mobilnätet med att Öland inte är som Stockholm och att nätet minsann räcker till på vintern.

Han tog initiativ till ett möte där både Telia och kommunen bjudits in.



Telias representanter berättade att man beslutat att tio miljoner kronor ska satsas på Öland för att råda bot på det mest akuta problemen med mobiltäckningen. Det är ett resultat av den namninsamling som Mattias Richert genomförde tidigare i sommar.

Det löser inte hela problemet, men på tre fjärdedelar av de problem- platser som Mattias Richert presenterat för Telia ska de i alla fall få bättre mobiltäckning. Exakt vilka platser det blir beror på hur snabbt man kan få bygglov, och man hoppas att det mesta ska vara klart innan nästa sommar.

Kommunpolitikern Eddy Johnsson (M) framförde en förhoppning om att allmänheten skulle avstå från att överklaga de nya masternas placering.

Men mer ska hända på Öland. Pelle Lindvall på Telias nätavdelning förklarade att man ska förstärka GSM-nätet för tal och för datatrafik upp till 200 kbit/s, och att förstärkningen ska ske just på turistdestinationer som Öland.



Dessutom ska ett nytt 4G-nät byggas ut, med hastigheter på upp till 80 Mbit/s och 16 av platserna som ska få detta under 2011 finns på Öland. Sålunda kommer Grön- högen, Degerhamn, Kastlösa, Vickleby, Mörbylånga, Färjestaden, Arontorp, Skogsby, Algutsrum, Gårdby och Norra Möckleby i Mörbylånga kommun och Rälla, Borgholm, Köpingsvik, Björkviken och Löttorp i Borgholms kommun att få 4G-nät.

På de här platserna finns redan installationer som Telia kan bygga vidare på. Resten av Öland får sannolikt vänta ett par år, men enligt Telia ska 4G finnas i samma omfattning som GSM-nätet till 2013.