Visa endast rubriker

Svensson ?Lengyel var mycket nära Sleipner?

Joakim Lengyel har gjort storsuccé i Oskarshamns AIK under våren.
I tisdags gjorde division 1-laget Sleipner allt de kunde för att värva 25-åringen.
– Det föll till stora delar på det tidsmässiga, säger OAIK:s sportchef Mats Svensson.

Joakim Lengyel har svarat för 15 mål under de tolv omgångar som har spelats i division 3 och det har gett eko högre upp i seriesystemet. Inför säsongen var Lengyel mycket nära division 1-laget Husqvarna, men det blev inget utan han stannade kvar i OAIK och har nu svarat för en riktigt stark vårsäsong.
– Jag var uppe i Norrköping i måndags och tisdags för att provträna med Sleipner (serieledare i division 1 södra), men det var mest inför nästa säsong, säger Lengyel.
Lengyel imponerade dock så pass mycket att Sleipner ville värva honom direkt och fixade till och med jobb åt honom direkt.
– Det var mycket som snurrade i huvudet under de där dagarna, skrattar Lengyel, som dock kommer att stanna i OAIK säsongen ut.
Transferfönstret för kontrakterade spelare stängde i tisdags och klubbarna kom aldrig överens om någon övergång.
– Det började ringa i måndagskväll och de var helt frälsta när de sett honom, säger OAIK:s sportchef Mats Svensson.
– Det föll dock till stora delar på det tidsmässiga. Vi vet att vi inte kommer få behålla honom kommande säsong, men är oerhört glada att få ha kvar honom säsongen ut. Klubbar från superettan och uppåt har ögonen på honom och fortsätter han så här hamnar han på den nivån nästa säsong.