Fre, 2009-04-03 08:00
Tre verksamma personer inom restaurangbranschen i Kalmar och på Öland har skönstaxerats med stora belopp.
I samband med Skatteverkets granskning av de olika bolag männen arbetar i uppdagades stora brister i den ekonomiska redovisningen.
När tjänstemännen dessutom tittade närmare på deras privatekonomier fattades misstankar om att oredovisade intäkter undanhållits beskattning.
Det visade sig bland annat att stora summor satts in på en av de granskades och dennes hustrus konton.
– Det är spelvinster och pengar som jag lånat, hävdade han bland annat men blev inte trodd av Skatteverket.
Resultatet av granskningen blev att de tre männen skönstaxerades med 414?000, 180?000 respektive 740?000 kronor. Ingen av dem var nöjda med beslutet och överklagade därför till länsrätten men den gör ingen annan bedömning utan har nu fastställt Skatteverkets beslut.