Visa endast rubriker

Populär friidrottsskola

Friidrottsskolan med Oskarshamns SK är en av de äldsta sommarskolorna i stan. Sedan sommaren 1974 har barn och ungdomar tränat löpning, hoppat längd och stött kula under sommarlovets första dagar.

– När vi började höll vi på i ett par veckor, numera kör vi intensivt i fem dagar och det känns som att det är ganska lagom, säger Christer Freij i OSK och mångårig ledare för friidrottsskolan.
Ett 90-tal ungdomar deltar i årets skola vid Arena Oskarshamn. Sofia Bjälestig är en av ungdomarna som sedan i helgen tränat på de olika grenarna.
– Det är kul med friidrott, men jag tycker bäst om löpning, säger hon.
OSK har en omfattande ungdomsverksamhet. Flera av deltagarna tränar också regelbundet, men bland alla de som nu ger sig på att hoppa längd, stöta kula och springa är några nybörjare.
– Sommaraktiviteten är ett bra tillfälle för oss att skapa intresse kring friidrotten. Och en annan av alla de som besöker oss de här dagarna brukar fortsätta med sporten, säger Christer Freij.
Att delta i friidrottsskolan kostar 300 kronor. För det priset får deltagarna träna i fem dagar och i avgiften ingår även en liten lunch. Alla som deltar får också en t-shirt.
Ikväll onsdag är det dags för avslutning. På programmet står bland annat tävlingar i olika friidrottsgrenar.