Visa endast rubriker

Partiet vill att knarkmisstänkt träder fram

- Vi har försökt att övertala den politiker i vårt parti, som är misstänkt för delaktighet i narkotikabrott, att själv berätta vem hon är. Men vi har tyvärr inte lyckats.

Det säger vänsterpartiets gruppledare i Oskarshamn, Sylvia Borg.
- Vi påstår inte att hon är skyldig till brott. Det får andra avgöra. Vi uppskattar ändå att hon berättat för Oskarshamns-Tidningen att hon redan nu skall avsäga sig samtliga politiska uppdrag i kommunen.
Den politiker i Oskarshamn som misstänks för delaktighet i en större narkotikahärva tillhör alltså vänsterpartiet. Budskapet vill nu både hon själv, men kanske framför allt hennes parti, ge offentlighet åt.
- Hon har berättat i Oskarshamns-Tidningen om vad hon varit med om, men talat om för oss att hon inte vill lämna ut sitt namn av rädsla för allvarliga personliga konsekvenser. Hon har sagt till oss att hon även har stöd i detta av sin advokat, säger Sylvia Borg.
Vänsterpartiets gruppledare säger också att risken är mycket stor att någon annan kan bli beskylld.
- Därför vill vi vara tydliga med att det rör sig om en politiker i Vänsterpartiet och för oss är det helt uteslutet att hon skulle kunna fortsätta sina politiska uppdrag.