Tis, 2010-05-18 08:36
Tidigare elever från Oscarsgymnasiets estetiska linje blev vinnare när musikhögskolorna arrangerade schlagertävlingen Smask för 19:e året i rad. Elin Johansson och Gustaf Holmér kammade hem första pris med sin låt "Smittad av dig".
Smask står för Sveriges Musikakademikers Sång Kåntest och är en schlagertävling mellan Sveriges sex musikhögskolor. Oskarshamnarna Elin Johansson och Gustaf Holmér tävlade för Göteborgs räkning med bidraget "Smittad av dig", som de har skrivit tillsammans med Attila Bokor.
Framförandet, med en 35-mannaorkester, föll jurygrupperna väl i smaken. Så pass att de tog hem förstaplaceringen.
Ytterligare en av Oscarsgymnasiets tidigare estetelever fick pris. Lukas Elgmo blev belönad för att ha skrivit och arrangerat ett av bidragen från Malmö musikhögskola.