Tis, 2010-01-12 08:47
Uppgifterna i måndagens Barometern om att Nybro kommer få en konstfrusen isbana 2010 stämmer inte enligt kommunalrådet Inger Rydbrink. Men både Inge Ingholt och Bengt Petersson från Nybro SK hävdar att kommundirektör Kent Holmgren i mötena med klubben sagt att de gemensamt ska jobba för att isbanan byggs 2010.
– Frågan om den konstfrusna isbanan har fått alldeles för stora proportioner: Nybro kommer få en isbana på sikt, tidigast 2011. Det är i högsta grad en demokratisk fråga som måste gås igenom noga, säger Inger Rydbrink.
Hon, Kent Holmgren och Nybro kommuns informatör Peter Tinnert kallade på måndagen massmedia till presskonferens. Målet var den artikel som Barometern publicerade om att konstfrusen isbana kan byggas 2010.
– Det ska inte byggas någon isbana 2010 och den ska inte drivas av vindkraft, säger en påtagligt irriterad Inger Rydbrink.
Kent Holmgren förnekar att han i mötena med Nybro SK sagt 2010 som mål. På frågan vem som har gett honom uppdraget att utreda frågan och hur formell arbetsgruppen med Nybro SK svarar han
– Det var kommunstyrelsen eller kommunstyrelsens arbetsutskott som gav mig uppdraget i höstas. Jag skulle säga att gruppen är en informell idégrupp, säger Kent Holmgren.
I själva verket var det kommunfullmäktigemötet den 30 november som tog beslut om att ge Kent Holmgren uppdraget att utreda förutsättningar för en ny ishall, isbana och campingen i Joelskogen. Initiativet till arbetsgruppen för isbanan är dock inte politikens utan Kent Holmgrens.
–Han gick fram till mig efter ett fullmäktigemöte i oktober och sa att han skulle bidra med en lösning i isbanefrågan. Jag hade under allmänhetens frågestund hårt och berättigat kritiserat centerpartiets mobbning av Nybro SK, säger Inge Ingholt och fortsätter:
–Jag skulle aldrig gå ut med uppgifter i media som var osanna. Till mig, Bengt Petersson och Christer Håkansson har Kent sagt att vi gemensamt ska jobba för att isbanan byggs 2010.
När Barometern ringer Bengt Petersson bekräftar han Ingholts påstående om Holmgrens agerande på mötena med klubben. Inge Ingholt är förvånad över framförallt Inger Rydbrinks agerande.
–Hon pratar om sin demokrati men det arbetsgruppen vill göra är att förankra hos de partier som stödjer oss: s, v och kd. Hon kan möjligen försöka domptera Holmgren men oss kan inte domptera. Vi viker inte en tum, säger Inge Ingholt.