Visa endast rubriker

Ny vandalisering av butiksfönster

På kort tid har flera affärsinnehavare i centrala Oskarshamns drabbats av meningslös skadegörelse i form av krossade fönsterrutor.
– Det är säkert fyra-fem stycken som råkat ut för samma elände som vi har gjort, säger Per Nyström, särbo med Berit Brodin, innehavare av Textil & SyUpp på Köpmangatan.

I helgen roade sig någon eller några med att förstöra en av rutorna till Berits butik med en flaska. En stor del av måndagen fick hon sedan ägna åt att sopa upp glasrester, och i väntan på glasmästaren var rutan tvungen att tejpas för att den inte skulle rasa in.
– Det är tråkigt att sådant här ska behöva hända. Inte nog med att det för med sig onödigt arbete, det kostar en massa pengar också, säger Berit som tog över affären på Köpmangatan så sent som i höstas. Nu tvingas hon kasta ut 4000 kronor för att få fönsterrutan utbytt.
– Det är likadant för alla, men det blir extra kännbart för oss som precis har startat en rörelse, säger hon.
Berit Brodins särbo Per Nyström anser att alla goda krafter måste försöka hjälpas åt för att få stopp på vandaliseringen i centrum.
– Om det här fortsätter vet man ju inte var det slutar - och nu är det hög tid att det görs något. Kommunen har naturligtvis ett ansvar men även polisen måste kanske också se över sina rutiner, säger Per Nyström, pensionerad polis och som saknar den gamla ordningen när det fanns ett vakthavande befäl i Oskarshamn.
– Då kunde folk ringa på och man kunde anmäla brott till poliser som hade god lokal kännedom. Det här gjorde att man sparade tid och det var lättare att lösa vissa typer av brott än vad det är i dag, säger han. Per Nyström är nu beredd att betala ut pengar till den som kan bidra till att fönsterkrossningen i Berits butik klaras upp.
– Det finns säkert de som sett eller vet något. Och kan de förse polisen med uppgifter som leder till att någon åker fast och blir dömd, lovar jag att betala ut en belöning, säger han.