Visa endast rubriker

Nu är festen igång

Folkligt, festligt och välfyllt.
Inledningen av Latitud 57 blev en riktig folkfest.
– Man bara står och njuter, säger Christian Åberg, Brädholmen event.

Fredagskvällen inleddes med ett fartfyllt, men något försenat, offshore-race och så fort båtarna gick i mål vallfärdade publiken till festivalområdet som öppnade vid 17.30.
– Det bara small till och sedan har det fortsatt att komma folk hela tiden, konstaterar Christian Åberg, som strax innan 20.00 på kvällen stod och njöt till tonerna av Markus Fagervall.
– Man bara står och njuter, det är grymt mycket folk, säger Åberg, som uppskattningsvis trodde att det var 2500 personer.
Att regnet smög sig på framåt kvällen var inget festivalbesökarna verkade bry sig särskilt mycket om och det var välfyllt både i Kids rock, barnens egna lekområde, och öltälten.
– Det är bara att njuta nu och hoppas att inte regnet tilltar under kvällen utan att det blir välfyllt på nattklubben under bar himmel, säger Åberg.
Efter Markus Fagervalls spelning följde senare på kvällen först Fake och sedan kvällens stora begivenhet vid 21.30 då H.E.A.T entrade stora scenen.