Fre, 2009-10-23 07:44

Allt arbete på Ölandsbron är stoppat. Farorna för de anställda blev för stora, enligt skyddsombudet som anmält arbetsplatsen till Arbetsmiljöverket.
På torsdagen kom dock entreprenören NCC och Vägverket överens: nu minskas antalet körfält från tre till två stycken.
– Det blir bättre både för oss som jobbar här och för trafikanterna, säger Anders Kåreberg, platschef för bygget.
– Det är bättre att förekomma en olycka än att göra något efteråt. Med endast två filer kan hastigheten höjas också utan att det medför större risker för oss.
Diskussionerna om reparationerna av kantbalkarna på Ölandsbron har varit många.
För närvarande pågår arbetet på brons södra sida, på brohalvan mot Öland. På eftermiddagarna, när ölänningarna ska hem från arbetsplatserna i Kalmar, har flaskhalsen orsakat långa köer. Väntetider på 30–40 minuter har förekommit i diskussionen.
Men det är inte bara bilisterna som varit missnöjda med arbetsplatsen. De anställda på NCC har utsatts för stora risker, enligt skyddsombudet Lars-Göran Jonsson.
Redan i början av månaden anmälde han därför arbetsplatsen till Arbetsmiljöverket för en inspektion. Verket fann stora brister och krävde att de skulle åtgärdas före den 14 oktober. Men Vägverket satte sig på tvären.
– De har inte sett det här på samma sätt som vi, säger Anders Kåreberg.
När inget hände, anmäldes arbetsplatsen med hänvisning till arbetsmiljölagen, än en gång. Det var i tisdags.
Sedan dess har NCC och Vägverket suttit i förhandlingar.
Vid en första kontakt med Adriano Maglicasen, Vägverkets broförvaltare, nämner han inte skyddsombudets anmälan över huvud taget.
– Vi behöver få förbättrad framkomlighet för trafikanterna samtidigt som vi ska åstadkomma en bra arbetsmiljö för de som jobbar på bron.
Anledningen till mötet är enligt honom att man tagit trafikanternas kritik på allvar.
När Barometern ringer honom igen på kvällen och undrar över diskussionerna efter anmälan till Arbetsmiljöverket hänvisar han till NCC.
– I dag har jag inga kommentarer till det här från Vägverkets sida.
Nu är dock parterna överens och resultatet blir ett körfält i varje riktning. Därmed hoppas man även att flaskhalseffekten ska bli mindre kännbar.
Peter Sigfridsson
Jesper Ericson