Visa endast rubriker

Änglavakt när fönster föll från hus

En mamma och hennes lille son hade änglavakt när de var bara några sekunder från att träffas av ett fönster som föll ned från andra våningen på ett hus på Storgatan i Mönsterås.

Den otäcka händelsen inträffade i torsdagskväll strax före klockan 18 i centrala Mönsterås. Mamman och hennes son hade parkerat sin bil utanför en affär på Storgatan och sedan gått några ärenden. När de kom tillbaka till bilen pekade sonen mot ett skyltfönster så mamman tog ur honom ur vagnen och gick dit. Efter en kort titt i skyltfönstret vände de om mot bilen igen.
– Då ramlar fönstret ur från lägenheten ovanför och faller ner precis där vi hade stått bara några sekunder tidigare. Hela fönstret med fönsterkarm och allt ramlar ur och ned på gatan, berättar mamman.
Både hon och sonen blev naturligtvis chockade.
– Min son blev alldeles stum och vägrade släppa mig, säger hon.
Strax efter kom en man ut från fastigheten och även han var chockad. Han berättade att han höll på att haka loss fönstret när han plötsligt tappade det ned på gatan.
Familjen var omskakad flera dagar efter händelsen. Sonen, som är knappt två år gammal, var märkbart påverkad av händelsen efteråt. Han pekade mot fönstren hemma och ville gärna vara i föräldrarnas famn.
De vågar inte tänka på hur det hade kunnat sluta om fönstret hade fallit ned bara några sekunder tidigare.
– Och tänk om det hade hänt mitt på dagen när det är fler folk i rörelse, säger mamman.