Visa endast rubriker

Mycket musik i glasriket

Cajsa-Stina Åkerström, Lill-Babs, Ingmar Nordström och Roger Pontare. Dessa är dragplåstren i årets upplaga av Musik i Glasriket.

Festivalprogrammet för den fjortonde säsongen är nu fastställd. Från att tidigare ha koncentrerat konsertprogrammet till en eller två veckor är programmet den här gången utspridd över en månad, från den 27 juni till den 29 augusti.

Tjuvstarten sker redan den 22 juli med en konsert i Hälleberga kyrka med Ingmar Nordström.

– Man kan väl säga att det är ett önskemål från turistnäringen att vi ska vara mer utspridda över sommaren; det kan ju på det sättet dra mer folk till glasbruken, säger Nils Harald Ejderstedt i Hällebergaföreningen av Musik i Glasriket.

Tre lokala föreningar har nu fastställt sina program: Hälleberga, Alsterbro-Bäckebo samt Karl-Oskarbygden.

Den 26 juli håller Lill-Babs en konsert i Ljuders kyrka. Dagen därpå, den 27 juli, kommer Cajsa-Stina Åkerström till Kråksmåla kyrka. Festivalavslutningen i Hälleberga sker den 29 augusti med konsert av Roger Pontare i hyttan i Målerås. Där medverkar också Siv ”Augustina” Carlsson och Målerås Musikkår.

– Vi har velat få ihop ett så brett utbud som det bara är möjligt, och ser man till helheten så tycker jag att vi nog lyckats bra, säger Nils Harald Ejderstedt.