Visa endast rubriker

Mer trafik på smalspåret under Sonisphere

Den aktivitetstäta sommaren med konserter och festivaler samt mångas val att semestra i Sverige i år har gett en ökad efterfrågan på smalspårstrafiken.

- Tåget är ju praktiskt eftersom man slipper bekymra sig om parkeringsplatser och vill man ta en öl eller dricka vin som slipper man också diskussionen om vem som skaköra om man väljer att åka tåget, säger Daniel Niklasson, ordförande i Tjustbygdens Järnvägsförening.
Rälsbussarna på smalspåret har rullat ovanligt tätt i sommar och i helgen, i samband med Sonisphere-festivalen i Hultsfred kommer det att sättas in nattåg mellan Västervik och Hultsfred.
- Samtidigt pendlar tågen mellan festivalsområdet och stationen i Hultsfred, berättar Niklasson.
Det ideella arbetet med att trafikera smalspåret engagerade enbart under Hultsfredsfestivalen ett 60-tal medarbetare per dygn.
- Det är givetvis en stor utmaning att klara denna intesiva trafik med god kvalité och bra punktlighet men vi har klarat oss från större störningar, säger Daniel Niklason som även omtalar att smalspåret kommer trafikeras med nattåg i samband med Underbar himmel på slottsruinen i Västervik.