Tis, 2008-11-04 00:30

Oskarshamns AIK får en ny sportchef.
Mats Svensson ersätter Per-Eric Oscarsson.
- Det ska bli roligt att prova på något nytt, säger Mats Svensson
Det blev bara en säsong på sportchefsposten för Per-Eric Oscarsson.
– Det är tiden som varit problemet. Jag känner att jag inte har haft den tiden som krävs och därför känns det inte rätt att vara kvar, säger Oscarsson.
Mats Svensson, som tar över formellt vid årsmötet i mars, har varit ett hett eftertraktat tränarnamn under hösten. Målilla, Långemåla, Ruda/Fliseryd och Besa ville alla ha Svenssons signatur.
– Jag kände inte något direkt sug efter tränarjobb och det känns rätt att hoppa på den här sportchefsposten, säger Svensson, som har omkring 30 år i klubben bakom sig både som spelare och ledare.
Svensson går direkt in i hetluften då han tillsammans med Oscarsson och tidigare sportchefen Stefan Johansson jobbar för fullt med nästa säsongs trupp.
– Det känns bra att komma in direkt i det. Jag känner mycket för klubben och det känns verkligen inspirerande få jobba med det här.
För tillfället har OAIK bara fyra kontrakterade spelare till kommande säsong men det jobbas febrilt på den biten och förhoppningen är att ha stora delar av truppen klar om två veckor.
– Vi vill givetvis få ihop spelartruppen så fort som möjligt. Vi jobbar i första hand med spelare från årets trupp, berättar Svensson.
• Mer OAIK-nytt: Isaac Blixt, som ryktats vara på väg till division 5-laget, Rödsle, har skrivit på ett nytt kontrakt med OAIK.