Visa endast rubriker

Ledamot misstänks ha förskingrat hundratusentals kronor från förening

En tidigare styrelseledamot misstänks ha försnillat kassan för en idrottsförening i Kalmar. Det rör sig om hundratusentals kronor och polisen utreder grov förskingring.

– Det är helt sanslöst. En tragedi för en klubb med redan ansträngd ekonomi, men den som lider mest är antagligen han själv, säger en av klubbens medlemmar och ledare som informerades på måndagskvällen.
Det var när föreningen bytte kassör som pengasvinnet uppdagades.
Den misstänkte styrelseledamoten har gjort sig oanträffbar enligt klubbens ordförande. I torsdags gjorde föreningen en polisanmälan.
– Det är oklart än så länge hur stora belopp det egentligen rör sig om, men enligt anmälan handlar det om 100 000-tals kronor, säger kammaråklagare Hans Ranholm som leder förundersökningen.
Han har valt att rubricera brottet som grov förskingring och utredningen är precis i sin linda.
Men för idrottsföreningen är det bråttom att få ordning på ekonomin och förhoppningsvis kunna behålla anställda. Sexsiffriga belopp är en hård smäll för en ideell förening som omsätter cirka en miljon kronor om året.
– Vi har ingen möjlighet att lägga några pengar på hög. Kanske kan vi få tillbaka något, kanske kan vi få hjälp från kommunen med hyresskulder och annat. Vi ska ha ett möte med kommunen den 18 augusti för att diskutera hur vi ska gå vidare, säger klubbens ordförande.