Visa endast rubriker

Krögare stänger anrikt hotell

Virserum riskerar åter- igen att bli utan hotell och lunchrestaurang när företagets ägare stänger verksamheten på fredag.

I ett brev till fastighetsägaren Hultsfreds kommun meddelar krögaren att verksamheten upphör på grund av sjukdom.

– Politikerna har gett mig i uppdrag att sälja hela fastigheten nu, säger Helena Grybäck Svensson. Däremot kommer vi inte att jaga nya krögare. Detta var tredje ägaren efter att Tage och Birgitta Hartwig slutade för några år sedan och det finns en gräns för hur länge kommunen kan engagera sig aktivt i detta.

Helena Grybäck Svensson berättar att den nuvarande krögaren fått hyressubventioner på 318 000 kronor sedan starten i oktober 2008 och att man har en skuld på 86 000 kronor till kommunen.

– De senaste månaderna har vi reducerat hyran till drygt 4 400 kronor per månad för att försöka hjälpa. Den fulla årshyran ligger på 200 000 kronor.

Fastigheten som utöver hotellet innefattar Dacke- kliniken, varmbadhuset, och brandstationen, har ett bokfört värde på 6,5 miljoner kronor och omfattar totalt 2?500 kvadratmeter.

– Flerfamiljshusen på Torggatan ingår inte i en tänkt affär, säger Helena Grybäck Svensson. De ägs av Hultsfreds Bostäder.