Tis, 2009-10-06 09:10
Kommunen är nu inne på att köpa både byggnaden Rock City och Rockpartys 51-procentiga aktieinnehav i bolaget Rock City Hultsfred AB. För två veckor sedan ville man bli delägare i friskolan Gyro för att kunna hjälpa föreningen ekonomiskt, men har ändrat sig.
Regeringsrätten fastslog i en dom i juni 2008 att en kommun får äga aktier i en friskola men Skolverket gillar inte tanken. I ett remissvar till en utredning i frågan säger man nej.
– Gyrot är primärt ett partnerskap mellan Rockparty och Drivkraft, säger kommunchefen Sven Carlsson. Vi har kommit fram till att det bästa är om det kan fortsätta så och vi lägger vår kraft på fastigheter och liknande infrastruktur.
– Vårt eget Campus är den största hyresgästen som det ser ut idag.
I avsiktsförklaringen mellan kommunen och Rockparty, som undertecknades 15 september, är den preliminära prislappen för Rock City 24 miljoner kronor och lånen på fastigheten drygt 17 miljoner. Hela, eller delar av, mellanskillnaden var tänkt att, genom det kommunala industriaktiebolaget via Rock City-bolaget, användas till att förse Rockparty med kontanter som ersättning för Gyro-aktier.
– Men jag vill poängtera att en avsiktsförklaring är en preliminär uppgörelse, säger Sven Carlsson. Den lösning vi nu har ändrat oss till kanske inte heller blir den slutgiltiga.
Sven Carlsson berättar att man fortfarande har några veckor på sig att finslipa detaljerna. Enligt planen ska avsiktsförklaringen omvandlas till ett skarpt politiskt förslag inför fullmäktige i slutet av oktober vilket kan komma att klubbas av kommunstyrelsen samma dag om det kniper.
– Rockparty är fortfarande inte klar med sin ekonomiska konstruktion men jobbar hårt med det. Det ser lovande ut.