Tors, 2009-10-22 08:00

Huvudmannen i det uppmärksammade kidnappningsdramat i Nybro tar på sig allt ansvar för brottet. Planen var att använda det bortförda offret som verktyg för att få kontakt med en flickvän.
Natten till den 27 september tvingades en ung man under knivhot att köra tre maskerade män från Nybro mot Växjö.
Först tio timmar senare, i Ryd, fick dramat sin upplösning och Nybrobon kunde oskadd sätta sig i säkerhet. På onsdagen fick han berätta om skräckfärden i Kalmar tingsrätt, där tre män i åldern 17-21 år från Orrefors, Nybro och Oskarshamn, stod åtalade för olaga frihetsberövande.
– Först trodde jag att det var ett skämt men sedan förstod jag att det var allvar. Då kände jag skräck och rädsla. Stämningen var hela tiden hotfull och jag fruktade för mitt liv, berättade han.
Under rättegången framkom det att det inte var Nybrobon som förövarna, och då framförallt 21-åringen från Orrefors, i första hand var ute efter.
Den 23 september släpptes 21-åringen av åklagare efter att suttit anhållen bland annat misstänkt för misshandel av sin flickvän. På fri fot försökte han komma i kontakt med henne utan att lyckas. Då fick han en idé.
Genom att kidnappa Nybrobon, kusin till flickvännen, ville han få till stånd en bytesaffär. Om hennes pappa berättade var hon befann sig skulle offret släppas.
På väg mot Växjö ringde han upp pappan och uppgav att han tänkte skära halsen av den unge mannen om han inte fick de upplysningar han var ute efter.
De två medåtalade ynglingarna nekar båda till brott. Samstämmigt redogjorde de för anledningen till att de följde med på den långa resan.
– Vi kände oss tvingade. Hotfull och aggressiv krävde han att vi ställde upp. Det var ingen idé att säga emot. Då vet man inte vad som skulle kunna hänt, förklarade 17-åringen.
Både han och 22-åringen verkar under hela händelseförloppet spelat en undanskymd roll. Det var 21-åringen som förklarade vad som skulle göras och ske. De gjorde som de blev tillsagda.
Vid några tillfällen under resan, bakom ryggen på huvudmannen, pratade de om att sticka från den situation de menar att de ofrivilligt hamnat i. Men de avstod på grund av rädsla för repressalier.
Vid förhöret med 21-åringen tog denne på sig allt ansvar och menade att de två andra inte hade med kidnappningen att göra.
– Mina motiv och min flickvän styrde. Jag låg bakom allt och jag förstår om de var rädda. Därför är det jag ensam som ska dömas, inte de, menade han.
Under onsdagen häktades 21-åringen också som misstänkt för grov kvinnofridskränkning riktat mot den flickvän som kidnappningen gällde. Rättegång i den delen hålls i nästa vecka och först därefter meddelar tingsrätten sin dom.