Visa endast rubriker

Kampen mot våld låter sig inte tystas

Lördagens demonstration mot nazistiskt våld blev lugn och stillsam. Många människor hade samlats för att visa sin sympati.

Den 9 november saboterade ett dussintal maskerade nazister en manifestation till minne av Kristallnattens offer. Manifestationen anordnades av Ung vänster och vänsterpartiet och hade knappt kommit i gång då deltagarna blev attackerade.

Därför samlades en rad organisationer på lördagenför att visa att man inte accepterar det nazistiska våldet. Bland talarna märktes Malin Hansson från Antidiskrimineringsbyrån i Kalmar och Birgitta Axelsson Edström från vänsterpartiet.

Sofia Åkesson, ordförande i Ung vänster Kalmar län, förklarar att man inte kommer att låta sig tystas.

– Nazisterna och rasisterna vill skrämma oss till att sluta säga vad vi tycker men det kommer aldrig att fungera.