Visa endast rubriker

Kährs satsar på nytt golv

”Det är så lätt att lägga, att till med du kan klara det.”

– Den nya Woodloc-fogen blir ännu lättare att installera i och med att plankornas kortändor kan läggas rakt ned, istället för som tidigare vinklas. Fogen är helt i trä, fortsätter Per Skårner, vd Kährs.

Han är uppenbarligen nöjd med att Kährs efter senaste årets turbulens kan presentera en nyhet som på sikt ska rädda jobben och ge företaget vind i seglen. I början av 2010 lanserar Kährs en vidareutveckling av den limfria fogen Woodloc. För Nybrofabriken kommer det innebära en del investeringar för att anpassa produktionen till den nya produkten.

– Vi är glada över det fortsatta samarbetet med Välinge Innovation, som inleddes redan år 1995. Vi har slutit ett licensavtal med deras patent vilket ger oss ensamrätt och en stor fördel mot våra konkurrenter, säger Per Skårner.

Förutom nya produkter vill Skårner knyta formgivare till Kährs. Hösten 2008 träffade han Ulrica Hydman-Vallien och bad henne ta fram förslag till golv.

– Jag ska träffa henne på hotellinvigningen i Kosta så då ska jag höra hur det gått. Annars har Kährs ett samarbete med Designhögskolan i Pukeberg. Det kan bli aktuellt att vi utvecklar något samarbete om det passar in med marknadsavdelning.