Visa endast rubriker

Ingen kunde hota het Holta

Dackarna slog Lejonen, samtidigt som Vetlanda förlorade mot Piraterna.
Det innebär att Rune Holta & Co har seriesegern i egna händer inför sista omgången.

Speedway, elitserien


Dackarna 51


Lejonen 45



Svenska mästarna från Gislaved kom visserligen utan en födelsedagsfirande Leigh Adams (dottern fyllde år) och en handskadad Chris Holder. Trots det bjöd Lejonen upp till en hård match – främst tack vare en heltaggad Nicki Pedersen samt en tänd Högsbybo.
– Jag har som mål att ta minst åtta poäng, i dag tog jag nio, så jag är nöjd. Det var en tuff match med många tuffa heat, säger Mikael Max.
Hemmalaget anfördes som vanligt av två storstjärnor i storform.
Andreas Jonsson körde stundtals som en furie och vann tre av sina fem heat. Än vassare var Rune Holta som återigen körde fullt hemma på G&B Arena (14+1).
– Vi mötte ett riktigt bra motstånd och en tuff match hela vägen, säger Holta.
Dackarna ledde Smålandsderbyt i princip hela vägen fram till paus, men tack vare en femetta för gästerna i andra reservheatet var ställningen 33–33 inför tolfte heatet.
Då klev Rune Holta in i bilden och blev som vanligt tungan på vågen.
Norrmannen, som vann GP:t i Målilla förra lördagen, tog en femetta tillsammans med Peter Karlsson i heat 12, gjorde om bedriften med Andreas Jonsson i heat 14 och svarade för en makalös speedwayuppvisning i matchens sista heat.
Holta och Nicki Pedersen bytte plats flera gånger innan de 3 123 personerna på läktarna fick se Dackarnas stjärna dra det längsta strået.
– Sistaheaten är tuffa i vanliga fall, i synnerhet om du möter en sådan som Nicki Pedersen. Men åker man tufft själv får man räkna med att få igen, säger Rune Holta.
Ett annat glädjeämne i Dackarna var Grzegorz Zengota. Polacken gjorde blott sin andra svenska match för säsongen och inledde strålande. Två blixtstarter gav full pott i hans två första heat. Även om han tappade en aning under resten av matchen så var ledningen nöjd.
– Vi får ta oss en funderare hur vi ska formera laget, men det var i varje fall skönt att se Zengota i dag, säger lagledaren Mikael Karlsson.
Fredrik Lindgren (9) och Peter Karlsson (6+3) var godkända, medan Ricky Kling och Ludvig Lindgren hade det tufft och bara tog tre poäng tillsammans.
Nästa tisdag körs sista omgången och då möts lagen igen, i Gislaved.
Lejonens lagledare Anders Fröjd kommer mönstra bästa tänkbara lag – vilket innebär att både Adams och (troligen) Holder är tillbaka – och gör ingen hemlighet av att han vill möta Dackarna redan i kvartsfinalserien.
– Självklart vill vi möta Dackarna. De har en bana som passar oss, Leigh Adams har vunnit två GP:n här och vi har en positiv känsla.
För Dackarna innebär gårdagssegern att de har seriesegern och de 100 000 kronorna i egna händer. Seger i Gislaved så är det klart.
– Självklart går vi för seriesegern. Vi kommer kräma ur det bästa vi har i Gislaved, säger Mikael Karlsson.