Visa endast rubriker

Inbrott är rugbyns trista baksida

Elevkåren på Jenny Nyströmskolan blev utsatta för inbrott, precis som förra året. Veckan före traditionsrika rugbyn har fått en annan och mycket tristare tradition.

Under lördagen krossade någon en ruta genom en nödutgång på Jenny Nyströmskolan. Det råder inga tveksamheter vad de var efter och inbrottstjuvarna visste vad de letade efter. På torsdag är det den traditionsrika rugby som nu nästan undantagslöst brukar innebära inbrott hos elevkårerna.
– Men vi brukar faktiskt inte förvara pengar här, säger Dennis Nilsson ordförande elevkåren på Jenny Nyströmskolan. Förra året var ett misstag, vi är att noga med att gå till banken när vi har mycket pengar.
Förra året fick även Lars Kaggskolan besök av inbrottstjuvar som då totalt kom över 55 000 kronor, efter två liknande inbrott. Då hjälpte Kalmarsunds gymnasieförbund till och rugbyn kunde räddas.
Dennis Nilsson var snabbt på plats under söndagen, han kunde bara blicka ut över lokal där fåtöljer var omkullvälta, glassplitter var utspritt över hela golvet och allt var i en ordentlig oreda.
– Det blir väldigt trist att behöva städa upp det här, säger Dennis Nilsson, men jag tror inte det saknas något. När de inte hittade några pengar så lämnade de allt.
Dennis Nilsson vet inte riktigt hur mycket pengar rugbyn totalt omsätter men han menar att det rör sig om 100 000 tals kronor. De främsta intäkterna kommer av försäljningen av biljetter till Svinget.
– Jag har inte pratat med Lars Kaggskolan, men deras och Stagneliusskolans elevkår borde vara förvarnade nu. Och tjuvarna kanske också kan lära sig att vi inte förvarar några pengar på våra kontor.