Lör, 2010-04-10 16:27
Spelarna i IK Oskarshamn firade det allsvenska kontraktet rejält. För en av dem slutade kvällen med att han omhändertogs av polis.
Nu är han polisanmäld, för försökt till våld mot tjänsteman och hot mot tjänsteman.
Det var vid tvåtiden på natten mellan fredag och lördag som händelsen inträffade. Ett sällskap, där bland andra en IKO-spelare ingick, hamnade vid stängning i en diskussion med ordningsvakterna på en nattklubb i centrala Oskarshamn.
Vakthavande polisbefäl i länet säger så här:
– När sällskapet ska gå därifrån kommer den misstänkte i en dispyt med en ordningsvakt. Han tar tag i jackan så vaktbrickan trillar av, han slår ett slag som inte träffar och försöker skalla ordningsvakten. Han visar upp ett våldsamt uppträdande.
Polisen omhändertog spelaren – som under säsongen varit en av de mest framträdande – för fylleri och han fick tillbringa natten på polisstationen. Han förhördes på lördagsmorgonen innan han frigavs och är nu polisanmäld för försökt till våld mot tjänsteman och hot mot tjänsteman.