Lör, 2008-11-08 01:00
OT kan avslöja att IK Oskarshamn är på jakt efter en ny målvakt.
Ett av namnen på önskelistan: schweizaren Simon Züger.
- Återkom nästa vecka, då vet jag mer, säger Züger.
27-årige Simon Züger har stått i den schweiziska högstaligan sedan 2001. De två senaste säsongerna har han vaktat målet för Lugano, men för tillfället spelar han på ett try out-kontrakt med Rapperswil.
– Jag har kontakt med två svenska klubbar, Oskarshamn i allsvenskan och Luleå i elitserien. Det är klart att Oskarshamn är intressant, men jag kan inte säga så mycket just nu, återkom nästa vecka så vet jag mer, säger Simon Züger, som pratar i princip flytande svenska.
– Jag har spelat med många svenskar här nere, så man lär sig.
IK Oskarshamns klubbchef Dag Larsson dementerar uppgifterna:
– Vad hette han, sa du? Nej, honom har jag aldrig hört talas om.
Flera källor uppger för OT att ni är ute efter en ny målvakt – stämmer inte det?
– Nej, vi letar inte efter någon målvakt. Vi har ju Christian (Engstrand) och Marcus (Lundell) och det går bra med dem.
Det har även spekulerats i att någon eller ett par av IKO:s finländska spelare skulle vara på väg bort. Även detta dementeras av Dag Larsson.
– Vi kör vidare som vanligt med dem, nu väntar vi bara på att de ska börja leverera.
– Samtidigt vill jag inte utesluta att det kan bli förändringar i truppen framöver, men just nu kör vi på med det vi har.
CHRISTIAN GUSTAFSSON