Visa endast rubriker

IK Oskarshamn tog säsongens första bortaseger

Tre uddamålsförluster på bortais fick vara nog.
I sexpoängsmatchen mot Björklöven blev det tre IKO-poäng.
– Hur skönt som helst, säger assisterande IKO-tränaren Michael Larsson.

I och med segern mot Björklöven har IK Oskarshamn nu tre raka segrar och det var på nytt defensiven som låg bakom poängen.
– Vi gör en perfekt insats försvarsmässigt och det här var riktigt starkt av grabbarna, säger Michael Larsson.
Stor segerorganisatör blev David Rautio som på nytt svarade för en fantastisk insats mellan stolparna och motade hela 48 skott.
– Han gör det fantastiskt bra och skapar trygghet i laget, berömmer Larsson.
IK Oskarshamn var annars, som flera gånger tidigare under årets säsong, segt i inledningen av matchen. Björklöven var rappare på skridskorna och skapade de chanser som blev i första perioden.
Allt eftersom växte dock bortalaget in i matchen och trots fem utvisningar i andra perioden så lyckades man hålla nollan intakt.
– Rautio är givetvis grym mellan stolparna, men vi gör det svårt för dem och de skapar inte jättemycket, säger Larsson, som efterlyste aggressivitet i den andra periodvilan.
– Vi åker betydligt mer skridskor i den sista perioden och även om vi inte har jätte många chanser så tycker jag vi har de hetaste chanserna. Vi tvingar dem att ta utvisningar i sista och skönt att det är i powerplay vi får avgöra, säger Larsson.
Matchen enda mål kom efter 9.08 i sista perioden och det var Ragnar Karlsson som rakade in en retur i power play.
Kanadensaren Jonathan Zion gjorde debut i IKO-tröjan och gjorde en klart godkänd insats.
– Det syns definitivt att han har kvaliteter. Han har haft ett par tuffa dygn inför matchen så det går inte att begära för mycket, men vi kommer få stor nytta av honom, säger Larsson.
I och med segern passerade IKO Troja i tabellen och har nu bara fem poäng upp till Borås som ligger på sjundeplatsen. Närmast väntar hemmamatch på onsdag mot Malmö.