Visa endast rubriker

Han kan bli Sveriges bästa hemmafixare

Är landets bästa hemmafixare från St Sigfrid? Kanske, Frank Sturesson är med och tävlar i TV3:s nya program Stora byggslaget..

– Jag har byggt ganska mycket genom åren. Jag har bland annat byggt fyra lägenheter åt mig själv och då har jag gjort egna planlösningar, byggt kök och badrum, slagit ner väggar och det mesta. Jag har verkligen gjort allting själv, säger Frank Sturesson som säger sig vara en åtta i hemmafixning på en tiogradig skala.

Inspelningen av TV3:s nya satsning pågår fortfarande trots att det var premiär i veckan. Frank Sturesson, som har växt upp i St Sigfrid utanför Nybro, får göra ett par avbrott i intervjun på grund av att de ska filma.

– Vi är inne på sjunde veckan nu och har en vecka kvar. På fredag vet vi om det blir vi eller det andra laget som går vidare. Då väljs två i det vinnande laget ut som ska tävla sista veckan, säger han.

Stora byggslaget går i korthet ut på att två lag på fyra personer får ta sig an varsitt skalfärdigt hus. Varje vecka ställs lagen inför olika uppdrag som kan vara att de ska inreda allt från sovrum, kök och uteplats. De bygger tolv timmar per dag, måndag till fredag, och filmas hela tiden. Frank Sturesson kom med som en av de åtta i programmet efter en audition i en Bauhaus-butik.

– Jag fick berätta vem jag var, de filmade lite och så fick jag såga lite, men det var ganska löjligt faktiskt, säger han om det så kallade auditiontestet.

Vad har varit tuffast?


– Det är tidspressen, när man till exempel ska bygga ett badrum med fuktspärr och allting på tre och en halv dag. Det och de olika viljorna är svårast. Det är inte alltid så lätt att samsas när man har olika inredningssmak och olika bakgrunder. Så ibland blir det tufft.

Har du någon strategi för att få igenom din vilja?


– Njae, det blir nog den som skriker högst. Jag har ju jobbat en del med inredning, jag var på NK Inredning i tre år och på ett sydafrikanskt inredningsföretag i två år, så jag har väl lite koll. Ibland kommer någon med ett helt galet förslag som jag får såga. Jag är nog faktiskt den som försöker styra upp saker och ting i laget.

Vad är roligast?


– Roligast är väl både planeringen och byggnationen. Att planera upp och försöka få så bra helhet som möjligt i allting. Det är svårast, men också roligast. Sedan vill jag skapa något eget och tänka nytt.

I vilken stil har ni gjort ert hus?


– Det är i modern stil med olika teman i varje rum. Det märks tydligt om man jämför med det andra huset.

Vad skulle du göra om du vann och fick de 100 000 kronorna?


– vad skulle jag göra då? Resa lite kanske.