Visa endast rubriker

Fulla sopstationer irriterar

Nu växer irritationen över skräpiga återvinningsstationer. Renhållarna, KSRR, är nedringda fast att det inte är deras ansvar. Det är allt annat än soprent på insamlingsplatserna.

I förra veckan skrev Barometern om hur skräpigt det var på återvinningsstationen på Enighetens väg. Det är inte den enda. I exempelvis Lindsdal har man samma problem och nu är det inte bara samvetsgranna invånare som är irriterade.

– Vi får mängder av samtal från irriterade människor som undrar hur vi sköter våra stationer egentligen, säger Martin Herold, förbundschef för Kalmarsundsregionens renhållare. Men det är inte vårt ansvar.

Kalmarsundsregionens renhållare förlorade en upphandling om att transportera och tömma av- fallen från återvinningsstationerna. De ägs av konsortiet förpackning och tidningsinsamlingen, FTI, och de valde att i stället köpa tjänsten från företaget Sita. Sedan den nya entreprenören tagit över har det blivit sämre.

– Tack och lov är jag inte här så ofta, jag försöker verkligen samla på mig innan jag åker hit, säger Sara Erskhans.

Hon och sonen Alvin tömmer plastförpackningar i en stor container, det är det inte alla som har gjort. För runt omkring är det stökigt. Gamla mjölkpaket, ölburkar och mängder av plastpåsar skräpar ner runt containrarna.

– Jag har också ställt grejer vid sidan av någon gång. Men vad gör man, här är det ofta knökfullt, säger hon.

För Kalmarsundsregio- nens renhållare är det också ett problem.

– Vi vill inte längre förknippas med återvinningsstationerna. Nu kommer vi att plocka ner alla våra skyltar på stationerna, säger Martin Herold.

En del i problemet är att FTI har beställt intervalltömning i stället för att tömma efter behov. När renhållarna skötte tömningarna hade de som mål att tömma när 80 procent av containern var full. Nu sköts tömningarna med ett visst intervall i stället oberoende av hur mycket skräp som finns i kärlen. KSRR har hand om städning och snöröjning på återvinningsstationerna. Det gäller dock inte att ta hand om avfall som egentligen ska in i containrar. Det avtalet är nu uppsagt, detta därför att FTI inte sköter tömningarna som de ska.