Mån, 2010-03-29 07:18
Folkpartiet anklagar Socialdemokraterna för stöld. Av en idé om ny busslinje till Hansa city.
Folkpartiet skrev en motion om bussarnas trafikering och biljetter. Där föreslogs bland annat en ny busslinje mellan Hansa city och norra Kalmar. Den motionen besvaras på kommande möte med kommunstyrelsens arbetsutskott
– På grund av det stora ekonomiska underskottet för kollektivtrafiken gjordes ingen beställning av ny linje mellan Norrlidens centrum och Hansa city 2009, skriver kommunchefen Roland Karlsson som svar på motionen.
I samma kuvert med handlingar ligger också ett förslag från Johan Persson (S) och Birgitta Elfström (S).
– Kommunen vill nu föreslå att KLT utreder kostnader och förutsättningar för ändrad linjesträckning i syfte att kunna ha busstrafik till Hansa city.
Ungefär samma utredning som man redan har gjort men avslagit på grund av kostnadsskäl.
– Jag tycker det är ursvagt av Socialdemokraterna att skriva om Folkpartiets förslag och göra om det till sitt eget, säger Inger Hilmansson (FP).