Tis, 2008-11-25 13:52

Idag presenterades ytterligare sju artister i Melodifestivalen 2009. Bland annat före detta Fame Factory-deltagaren Maja Gullstrand och gamle rockräven Mikael Rickfors.
Rockräven Rickfors solodebuterar i festivalen även om han deltagit tidigare i tävlingen. Han har nämligen körat flera gånger, bland annat bakom Tomas Ledin när han framförde Just nu i 1980 års upplaga.
Stjärnskottet Molly Sandén vann den svenska uttagningen till melodifestivalens juniorupplaga, Junior Eurovision Song Contest 2006 med "Det finaste någon kan få", och tar nu steget upp i seniorklassen.
Sedan tidigare är Jennifer Brown, Alcazar, Emilia, Lasse Lindh, Caroline af Ugglas, BWO, Måns Zelmerlöw och Sarah Dawn Finer klara för tävlingen som sparkar igång den 7 februari i Scandinavium i Göteborg.
Under lördagens sändning av Dansbandskampen avslöjades att Scotts kommer att få en plats. Det kom som en överraskning för såväl publiken som för bandmedlemmarna själva, som blev jublande glada på bästa sändningstid skriver SVT på sin hemsida.
Bidraget som Scotts kommer att framföra heter "Jag tror på oss" och är skrivet av Lars "Dille" Diedricson och Pling Forsman.
Markoolio är sedan tidigare presenterad som första joker och kommer att ställa upp med en ballad. För mannen som gett fotbollsrefrängen ett ansikte är lugna låtar något nytt på hans repertoar. Mer än så ville han inte avslöja i SVT:s morgonsoffa i onsdags.