Visa endast rubriker

Falsk elektrikter kan vara fast

Den gamla Mönsteråskvinnan blev lurad och bestulen av den falska elektrikern. Nu kan brottet vara på väg att lösas.
En yrkeskriminell som gjort sig skyldig till många åldringsbrott stoppades i en kontroll strax efter stölden.

Dagen efter brottet kunde Barometern-OT avslöja den fräcka stölden.
En medelålders man gick in hos en gammal kvinna och sa att han var från elverket.
Han gav kvinnan en lampa och sa till henne att ropa om den började blixtra.
Medan hon satt i köket och höll i lampan sökte mannen igenom hennes lägenhet och hittade både kontanter och värdesaker.
Han tog god tid på sig och tackade artigt för hjälpen när han lämnade kvinnan i lägenheten.
När hon insåg att hon var bestulen fick hon hjälp att larma polisen.
Eftersom polisen alltid tar åldringsbrott på stort allvar var flera patruller på plats.
- En patrull stoppade en man. När vi kontrollerat honom har vi upptäckt att han är mycket intressant, säger Peter Karlsson vid Oskarshamnspolisen.
Det rör sig om en Malmöbo, som bland annat begått åldringsbrott sedan tidigare.
- Sammanlagt har han begått en oerhörd massa brott. Bland annat har han stulit från gamla personer i Skåne innan, förklarar Peter Karlsson.
- Förutom brottet i Mönsterås var det ett likadant brott i Kalmar också. Dessutom har han tidigare utgett sig från att komma från gasverket, säger Peter Karlsson.
Nu riktas utredningen helt in på Malmöbon.
- De drabbade kommer att få titta på ett antal foton, så får vi se om de kan peka ut honom. Tyvärr är inte uppklaringsprocenten så hög på den här typen av brott, eftersom gamla ofta har lite svårt att minnas, säger Peter Karlsson.
Om fotokonfrontationerna lyckas, kommer man förmodligen att anhålla mannen.
- Vi vet inte var han är nu. Om han är kvar i trakten eller åkt hem till Malmö, säger Peter Karlsson.