Visa endast rubriker

De är sist ut att göra lumpen

Om sex månader rycker de allra sista värnpliktiga soldaterna in. Oskarshamn bidrar med två soldater till allra sista värnpliktskullen.

Dennis Sjösten och Eric Hagberg Stenfelt är båda uppvuxna i Påskallavik och lekte med varandra när de var små. Nu ska de göra lumpen tillsammans i Berga utanför Stockholm. Båda är uttagna till amfibiekompaniet och båda siktar faktiskt på att bli yrkesmilitärer.
Dennis Sjösten har redan siktet inställt på en militär karriär. Han vill bli yrkesofficer och utbilda morgondagens soldater. Eric Hagberg Stenfelt är inte lika säker. Han har garderat sig:
– I nuläget vill jag bli yrkesmilitär. Men jag vill känna först hur det är. Om jag trivs med militärlivet fortsätter jag. Annars läser nog jag vidare på högskolan, säger han.
3 maj rycker de in. I början är de värnpliktiga. 1 juli försvinner den allmänna värnplikten.
– Då kan vi hoppa av om vi vill. Om vi vill fortsätta får vi skriva kontrakt och blir yrkessoldater resten av värnpliktstiden, berättar Dennis Sjösten.
Om nu värnplikten hade avskaffats innan det var er tur att rycka in, hur hade ni gjort då?
– Jag hade sökt mig till amfibiekompaniet ändå, svarar Dennis Sjösten.
– Då hade jag nog sökt in på högskolan istället, svarar Eric Hagberg Stenfelt.