Visa endast rubriker

Dålig beredskap för vårflod i länet

Vårfloden kan bli svår i vissa områden i södra Sverige, men nästan överallt går den att hantera. Bara vid Emån i Kalmar län är beredskapen dålig.

Den bedömningen gör Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB).

- Det ser inte så farligt ut. Det verkar som om man har lärt sig mycket av tidigare översvämningar, säger Barbro Näslund-Landenmark, expert på naturolyckor vid MSB.

Men samtidigt påpekas att det egentligen är för tidigt på säsongen för att säkra bedömningar ska kunna göras.

Det sägs uttryckligen i analysen, som gjorts på uppdrag av regeringen med anledning av den snörika vintern, att det i nuläget är i stort sett omöjligt att ge en samlad bild av vårflodens konsekvenser.

- Fast som vi kan se nu kommer man nog att kunna hantera vattenflödet i de flesta kommuner, säger Barbro Näslund-Landenmark.

Blir det svåra problem så är det i södra Sverige de kommer att inträffa. Här är vårfloden i full gång, och det finns risk för lokala översvämningar på flera håll, bland annat vid sjön Tåkern och flera av vattendragen i Östergötland.

Värst är det vid Emån i Kalmar län. Flödet kan snart bli "exceptionellt högt", och dessutom är beredskapen klart bristfällig i de berörda kommunerna. I länet finns inga barriärer att använda om ån skulle svämma över.

Mest stabilt är läget i norra Sverige där riskerna för svåra översvämningar bedöms som liten. Endast om regionen drabbas av kraftig och ihållande nederbörd den närmaste tiden kan det bli problem.

Hittills har läget varit lugnt även i mellersta Sverige. Det påpekas dock att vårfloden ännu inte startat på allvar, och i värsta fall kan det bli omfattande översvämningar vid Mälaren. Numera förhandstappas dock Mälaren på vatten när flödet är högt. Beredskapen i hela Svealand är dessutom mycket hög.

Roland Johansson/TT