Tors, 2010-02-04 12:45

Många förhoppningsfulla talanger köar i timmar för att få uppträda i TV 4:s uttagningar i underhållningsprogrammet Talang. Nu har Döderhults gospelkör fått en genväg direkt in i den tv-sända uttagningstävlingen i Kalmar i slutet av februari.
Nyligen ringde TV 4 upp gospelkörens ledare Thomas Holmér och undrade om kören från Döderhult kunde tänka sig att vara med i programmet.
– Programledningen ville tydligen ha med en gospelkör och någon hade visst tipsat om att vi fanns. Nu har vi också bestämt oss för att ställa upp, säger Tomas Holmér som tillsammans med en del av sin stora kör kommer att få ställa sig på stadsteaterns scen i Kalmar. Där får gospelsångarna sjunga inför en jury bestående av bland andra skivbolagsdirektör Bert Karlsson.
– Jag har sett programmet och vet vad det handlar om. Och det kan bli så att juryn inte gillar det vi gör och trycker bort oss med en gång. Men skulle det hända så gör det ingenting. Vi får i alla vara med i ett för oss annorlunda sammanhang som dessutom har en stor tv-publik, säger han.
Döderhultskörens huvudsakliga uppgift är att delta i högmässorna i Döderhult. Under ett år brukar det bli ett tiotal framträdanden i kyrkan. Kören arrangerar även egna konserter och i Oskarshamn blir titt som tätt inbjuden vid olika arrangemang. Sedan några år tillbaka har kören dessutom ett utbyte med församlingar i norra Tyskland.
– Utbytet har varit mycket lyckat. Till hösten ska vi göra en ny resa till Lübeck och i samband med besöket där åker har bi även bokat ett besök i Holland, säger Thomas Holmér som ser medverkan i Talang som ett udda inslag för kören.
– Vi tar det här för vad det är och ser det som en rolig grej, säger han.