Fre, 2009-10-09 18:30

En personbil for över kajkanten i Påskallavik vid 17-tiden under fredagskvällen.
Det var en av kommunens bilar som parkerats i den branta backen ned till hamnen. Tydligen var vare sig handbroms eller växel i ordentligt. För efter en stund rullade bilen iväg med allt högre fart ned mot kajen. Inte ens betongblomkrukor fick stopp på bilen.
– Vi var ute och fiskade och skulle precis i land när vi hörde smällen och såg hur bilen for i vattnet, berättar Tobias Fransson, som blev vittne till händelsen.
– Vi satte full fart mot bilen, men kunde snabbt konstatera att ingen satt i Toyotan. Vi försökte dra den med en tamp mot rampen i hamnen. Men precis innan vi var framme gippade den över och sjönk, berättar Tobias.
Räddningstjänsten var glada att ingen fanns i bilen när de kom till platsen och den låg under ytan förtöjd vid kajkanten.
– Vi har ju inte längre några dykare. Det enda vi kan hjälpa till med är ytbärgning annars får vi vänta på hjälp från Kalmar, säger Christer Ek i räddningstjänsten.
Nu måste bilen bärgas med hjälp av dykare och lyftkran. När var oklart under fredagskvällen.