Visa endast rubriker

Affisch täcktes över av politiker

Ett av de större politiska partierna klistrade sin EU-propaganda över Virserums Musikdagars affischer i Virserum.

EU-valet är i helgen och Virserums Musikdagar börjar söndagen efter midsommardagen.
- Jag vill inte säga vilket parti det är, säger Tommy Svanström, men det är i alla fall ett som anser sig stå över andra när det gäller etik och moral. Att klistra över våra affischer anser jag vara just omoraliskt och dessutom sannolikt olagligt.


Tommy Svanström avslöjar att musikdagarnas ledning brukar drabbas affischproblem varje år men oftast inte då på grund av politiker som måste synas till varje pris.
- Någon, eller några brukar ägna sig åt att riva ner affischerna och det är inte bara vi som drabbas. Utöver politikernas dumheter, verkar det vara värre än någonsin i år.- Man kan undra om det bara är rent ofog eller om vandalerna gjort ett planerat sabotage mot Virserums Musikdagar. Det gör mig i alla fall väldigt upprörd och ledsen. Vi lägger ner mycket pengar och ideellt arbete på affischeringen.


Närpolischefen Gillis Gustafsson är osäker på om det går att åtala ett politiskt parti som klistrar över en annan affisch på en anslagstavla.
- jag har talat med en åklagare om frågan, säger han. Det är tveksamt om det håller juridiskt och om det finns några åtalspunkter att gå på.
- Däremot är det ett brott att riva ner affischer från en anslagstavla.